Klarnet Kursu Eğitim Takvimimiz

KLARNET-ÇALMAK1. Ay – ilk planda klarnetin üfleme tekniğinin öğrenilmesi. Üfleme tekniğinin en fazla 1 veya 2 derste oturması ve bu arada klarnetin seslerinin yerlerinin öğretilmesi, ses hâkimiyeti parmak hâkimiyeti eğitiminin başlaması ve klarnet üzerinde bir makam ile hâkimiyetin sağlanması.  4 derste klarnetin bütün sesleriniz öğretilmesi ve pozisyon olarak çalınabilir duruma getirilmesi ve çaldırılması. Bunların hepsinin 1 aylık süresinde öğretilmesi.

2. Ay – 2nci makama geçilmesi ve makamın doğru ses ve yerden öğretilmesi klarnetin üzerindeki perdelerden tuşlardan hâkimiyetinin sağlanması ve enstrümantal eserler olan longa ve sirto çaldırılmasına başlanması. Bu arada öğrencinin hevesini artırmak için 1 2 şarkı çaldırılmalı. Bu şarkılar klarnetin delikleri üzerinden değil perdeleri kullanarak yaptırılması ki bu çok önemli bir husustur ve ayrıca oktava geçiş seslerinden olması yani bir eseri diyelim ki pes seslerden çalıyorsunuz. Tiz perdesine basarak aynı şekilde bu eseri çalıyorsanız yanlış öğrenmişsiniz demektir ki zaten böyle çalıyorsanız çaldığınız eserin ses tonu değişir.  Doğru olan şekli o eseri pes ten çalarken aynı sesleri kullanarak oktav seslere yönelerek çıkmanızdır. Yani klarnetteki 2 nci sol açık sol natürel dediğimiz sesinden itibaren başlayarak eseri çalabilmek ve bu seslere hâkim olabilmek gerekir.  2 nci ayın bitiminde öğrendiğiniz eserleri makamları değişik seslerden çalmaya başlanması.

3. Ay –  repertuar genişletilmesi ve makamların değişik seslerden çalınmasına geçilmesi ve ayrıca klarnetin üzerinde 3 ncü oktav seslerden klarnetin çalınmasına başlanması ve tiz pozisyonlarda hâkimiyet sağlanması yani klarnetin üzerindeki tizde olan 3 ncü do natürel sesinden sonraki seslerin kullanılmasını öğrenmek ve tiz seslerden itibaren makamların icra edilmesi ve hâkimiyetinin sağlanmasına başlamak üzere seslerin öğretilmesi ve çaldırılmasını öğretmek.

4. Ay –  taksim yapabilmek yani doğaçlama ibrovize dediğimiz yeteneğinizi ortaya çıkaracak çalışmalara başlamak. İşte bu arada nazariyat ve nota öğrenimine geçmiş olursunuz. Öğrendiğiniz makam sayısı ve makamları çalabildiğiniz sesleri siz göreceksiniz. Artık siz ne kadar ilerleyebileceğinizi tahmin edin. Bütün bunların hepsini öğrenmek istiyorsanız işte bizim diğer öğreticilerden farkımız. Eğer bunları size öğretebiliyorlar ise zaten bize ihtiyacınız yok demektir ve hocanızı kesinlikle bırakmayın derslerinizi aksatmayın.