Klarnetin Bakımı ve Temizliği

ATEŞ-tam-ai

 

BEK-TEMİZLİĞ-İ

 

KLARNET-DELİK-TEMZ

 

KLARNET-KAMII-TEMZLİ

 

KLARNET-YAĞ2-BAK-YAZILI

 

TUŞ--TEMİZLİĞİ

 

Klarnetin bakımı :Klarnetinizin periyodik aralıklarla, mutlaka bakımını yapmanız ya da yaptırmanız gerekir. Bu bakımlar, klarnetinizin genellikle; güderi, yay, mantar ve perdeler tuşlarla ilgili olur, gövde ile ilgili de bakım gerekir. Klarnetinizin gövdesini kesinlikle yıkamayınız. Eğer klarnetinizi icra ettikten sonra mutlaka temizlerseniz buna da gerek kalmaz. Eğer temizlemezseniz nefesinizden ve tozlardan perdeler tuşlar delikler kraterler mutlaka pislik tutar ve kraterlerin çapı daralır. Bu küçük deliklerde ses kaybına ve akort problemine yol açar. O zaman klarnetinizin bütün perdeleri ve tuşlarının sökülüp temizlenmesi gerekir. Bu da profesyonel biri tarafında yapılmalıdır. Perdeler de işlevini kaybeder. Perdelerde güderi ve yay mantarlar zamanla aşınır değişmesi gerekir.

Klarnetin temizliği : Klarnetinizi icra ettikten sonra iç haznesini, nemi emecek bir bez yardımı ya da mevcut olan klarnet silme bezleri ya da fırçaları ile temizleyin.

Bek: Bekinizi her icradan sonra silmenize gerek yok ve kamışınızı da çıkarmanıza da gerek yoktur. 3 ya da 4 icradan sonra bekinizi temizleyin. İsterseniz her icradan sonra da temizleyebilirsiniz ama mutlaka bekinizi 3 ya da 4 icradan sonra yıkayın. Yıkarken deterjan kullanmayın. Bek fırçaları ve bezleri mevcuttur. Bunları kullanın yıkamazsanız bekinizde tortular oluşur ve iç haznesi pislik tutar. Klarnetinizi icradan sonra çantasına koyarken bekinizden, kamış ve sıkmayı çıkartmanıza, birbirinden ayırmanıza gerek yoktur.

Kamış: Kamışınızın üstünde 4 ya da 5 icradan sonra uç bölümünde kararma ve lekeler olabilir. Tınından memnun ve değiştirmek istemiyorsanız yıkayabilir ya da ılık suda bir kaç dakika bekletip silerek kararan yerlerini temizleyebilirsiniz. Sıcak suya koymayın kamışınızın tonu tınısı sertleşebilir.

Alt Bölüm Üst Bölüm Kalak: Klarnetinizi yıkamamanızı söylemiştik. Yıkanması gerekiyorsa perdelerin mutlaka sökülmesi gerekir ve kesinlikle deterjan kullanmayın, profesyonel yardım alın. Klarnetinizin içini nemini alacak bez ya da fırçalarla temizleyin. Bu bezleri ya da fırçaları çok az derecede nemlendirip de temizliğini yapabilirsiniz. Perdelerini de hafif şekilde silebilirsiniz, kalağı da bu şekilde temizleyebilirsiniz.

Klarnetin gövdesi: Klarnetinizin gövdesi metal ise, paslanabilir, parlaklığı kaybolabilir. Bunun için nikelaj gibi parlatıcılarla kaplatabilirsiniz. Ağaç aksamlı klarnetler de bu işlemi perdeler de yaptırabilirsiniz. Klarnetiniz ağaç ve benzeri yapım ise gövdeye, acı badem yağı gibi zarar vermeyecek, çabuk uçabilen tortu ve toz kaptırmayacak yağları, ince bir tabaka halinde kullanabilirsiniz.  1.4fl. oz gibi incelikteki yağları perdelerin, ek ve babalarla birleştiği yerlere mutlaka kullanın. Perdelerin ve yayların vidaların paslanmamasını, kolay takılıp çıkmasını, hareketliliğini sağlar. Hafif şekilde kraterlere ve deliklere kullanılabilir. Klarnetinizi monteleyip sökerken birleşen yerlere,  vazelin ya da bu iş için mevcut olan kremleri ince bir tabaka sürerek birbirine geçmesini rahatlatabilirsiniz. Perdelerden mümkün olduğunca tutmayın ve baskı uygulamayın perde ayarlarını bozar,  şekline zarar verebilirsiniz.

Perde Tuş: Perdelerin tuşların temizliği sökerek yapılır. Söküp takmayı bilmiyorsanız profesyonel yardım alın. Perdeyi tuşları gümüş parlatıcı gibi parlatıcılarla silebilirsiniz, güderiye kullandığınız parlatıcıyı sürmeyin. Çıkardığınız vidalara perdelere, perdenin tuşun içinden geçen vidalarına babalara takarken tarif ettiğimiz yağları kullanabilirsiniz. Sonra perdeleri çıkardığınız yerlere monte edin.

Perde, tuş kırılmaları: Klarnetin perde tuş kırılmalarında profesyonel yardım alın. Perdeye tuşa kırıldığı yerden kaynak yaptırmanız gereklidir. Mutlaka klarnetinizi kaynak yaptıracağınız yere götürün. Sadece kırılan perdeyi götürmeyin. Kaynak yaptıracağınız perde tuşun güderili kısmı bölgesinde ise güderiyi mutlaka çıkartın. Kaynak işlemi bittikten sonra tekrar güderinizi takın ve klarnet üzerinde perdenizi tuşunuzu kontrol edin.

Güderi: Perdelerin kraterleri, delikleri kapatan yerlerine kraterleri kapatıp hava kaçırmasın diye güderi takılır. Buna hava alıyor tabiri de kullanılır. Klarnetinizin güderileri zamanla tortulanabilir ya da pislenebilir. Perdeleri sökme ve takmayı bilmiyorsanız sakın sökmeyin. Güderilerinizi perdeleri çıkarmadan mevcut olan temizleme bezleri ya da nem çeken bir bezle temizleyebilirsiniz. Bezi hafif nemli bir şekilde krater delileri ve perdenin güderi olan yeri arasına ince bir şekilde yerleştirin, hafifçe perdeyi bastırarak bezin kaymasına izin verin ve hafif hafif çekin. Bu tortu ve pisliği güderinin içine çok işlemedi ise alır. Bu işlemi yaparken çok baskı uygularsanız güderinin yerinin bozulmasına sebep olabilir ya da güderiye zarar verebilirsiniz.

Yay: Klarnetin yayları çok sık temizlenmez, temizlenmesi gerekiyorsa da,  perdelerin mutlaka sökülmesi gerekir.  Çoğu yay babalarda bulunur. Perdeyi sökseniz de yayı temizlemek için babalardan çıkarmanız gerekir. Bu da babaların yerinin oynamasına yol açabilir. Klarnetteki en ince ayar babaların ayarlarıdır. Yerleri oynarsa perdelerin kasılmasına ve vidaların yerine oturmamasına yol açar. Tarifini yaptığımız yağlarla, yayları,  perdeleri muntazam yağlarsanız temizliğini yapmış olursunuz.

Mantar : Klarnetin birbirine eklenen ve perdelerin gereken yerlerine konulur. Mantarın temizlenmesi mümkün değildir. Çünkü bulunduğu yerden kesinlikle çıkartılmaması gerekir. Klarnetin ek yerlerinde olan mantarların icradan önce kremlenmesi zarar görmesini azaltır. İcradan sonra da bir bez ile silmeniz yeterlidir. Klarnetin ek yerlerinde ince tabaka mantar kullanılır. Perdelerde bu perdenin konumuna göre değişir. Mantar takacağınız yere çok dikkat edin. Klarnetin gövdesinde ek yerlerinden başka bir yere kesinlikle mantar kullanmayın. Gövdeye mantar takılmaz, perdeye takılır. Klarnetinizde mantarın bulunduğu yerler özellikle ek yerleri icra etmediğiniz zaman kurur ve ek yerlerindeki birbirine geçme yerleri sallanabilir. Biraz icra ettikten sonra mantar nemi emip şişecektir. Şayet bu genleşme yeterli olmuyorsa ek yerlerindeki mantarların üstüne çabuk deforme olmayacak ince bir tabaka ip sarabilirsiniz, teflon bantlarda kullanılabilir.